Zpět

CENTRAL EUROPE RALLY

Kdo by to byl tušil, že po výpravě do Lisabonu na Dakar 2008, kde jsme byli na zkušené, budeme o tři měsíce později stát na startu s těmi, které jsme tam obdivovali a záviděli jim účast na Dakaru. Musím přiznat, že start na central europe rally původně nebyl v plánu.V plánu byl Tunis s Olinem Bražinou několikanásobným účastníkem Dakaru, kde se měla testovat nově upravená motorka na dálkové rally KTM 450 EXC-R.

Stavba motorky Stavba motorky Stavba motorky

Stavba motorky probíhala v dílnách Hradeckého teamu KTM TROJAN v jehož barvách závodim a kde jsme pro stavbu měli ideální podmínky. Tato firma dodala i rally KIT pro dálkové závody. V polovině března jsme zahájili montáž sady u čehož nás navštívil Pepa Macháček vítěz Dakaru čtyřkolek. Chvíli nás pozoroval a pak řekl: nejsem tvoje máma, ale z mého pohledu by jsi měl využít náhrady Dakaru k nasbírání zkušeností a prvního zapsání u pořadatele Dakaru. Stejný názor měl i David Pabiška , a tak jsem začal uvažovat nad účastí.
Následovala krátká porada v teamu, kde jsme se rozhodli, že to zkusíme. Začal boj s časem, protože zbývalo jen pár dní do uzávěrky přihlášek. Podařilo se nám poskládat peníze na ,,tučné" startovné do termínu a tak jsme se ocitli na startovní listině společně se slavnými jmény rally. Společně s mechanikem Petrem Voženílkem zvaným Vóžou jsme denně makali na motorce a po večerech jsem studoval pro mě nová pravidla rally. S administrativou mi pomáhal kamarád Martin Obst, který obstarával i zahraniční komunikaci. Rady okolo závodění jsem měl od Pepy Macháčka a Davida Pabišky, kteří mají zkušenosti na rozdávání. Cenné informace nejen před závodem, ale i během závodu nám dal i Martin Pabiška, manažér Davida.

Nejvíce pevné nervy měla ovšem moje manželka Simča a také rodina.

Dva dny před odjezdem jsme představili motorku na Masarykově náměstí v centru Hradce, za přítomnosti novinářů, sponzorů a veřejnosti.

Po příjezdu do Budapeště jsme měli den na doladění a poslední úpravy motorky.

V sobotu jsme se prokousávali přejímkami od osmé hodiny ranní do půl jedné odpolední.

Pak už jen zavést motorku do uzavřeného parkoviště a jít se soustředit na nedělní start.

Neděle ráno a společné foto těsně před startem s Davidem Pabiškou a Dušanem Randýskem. Pohodoví kluci.

Stavba motorky

Zkontrolovat vše potřebné, na nic nezapomenout a hurá na startovní rampu. Po 1 etapě, kdy jsem se teprve učil ovládat navigační přístroje, jsme byli příjemě překvapeni 23 místem a cílem bylo udržet umístění kolem dvacítky. Po dalších etapách v rumunském Baiamare jsme se pohybovali kolem 18 místa. Pak ale přišla penalizace 11 minut za přední pneu a pokles na 25 místo. Drsný terén v rumunských horách kameny, voda, sníh , bláto a medvědi. Co víc si přát.

Ve 3 etapě se zadařilo ještě v první rychlostce zajet dobrý čas. Pak následoval přejezd 200 km a další rychlostka 70 km, kde jsem ale na 38 km ve velké rychlosti havaroval. Asi minutu jsem byl v bezvědomí a když jsem se probral a viděl rozbitou motorku, došlo mi co se stalo a řekl jsem si že asi končím. Hodinu jsem čekal do příjezdu sanity, která mě přepravila do nemocnice do Vesprému na vyšetření. Po vyšetření CT hlavy a ramene byla diagnóza otřes mozku a silně pohmožděné rameno. Brzo mě ale otrnulo a přemýšlel jsem o pokračování v závodu, když dáme ale motorku dohromady. Musel jsem podepsat revers a taxíkem jsem se vrátil do bivaku. Motorku nám pořadatel přivezl až v jedenáct večer a začali jsme na ni s Vóžou hned pracovat. Přes noc jsme ji dali do provozuschopného stavu a ráno jsme mohli opět pokračovat v závodu.

Stavba motorky Stavba motorky Stavba motorky Stavba motorky Stavba motorky Stavba motorky

Ztráta byla, ale veliká a rameno mi neumožňovalo zajíždět lepší časy než kolem čtyřicátého a padesátého místa. Chtěl jsem hlavně dojet do cíle a nasbírat tak co nejvíce zkušeností.

To se nakonec podařilo, a tak jsme dodrtili až na cílovou rampu na Balatonu. Atmosféra byla úžasná a pocity ještě lepší.

Stavba motorky Stavba motorky

Poděkování za úsilí s jakým jsme absolvovali nejen přípravy, ale i samotný závod patří samozřejmě každému, kdo se jakýmkoli způsobem na tomto projektu podílel. Děkuji všem!